BLOG

28 kwietnia 2015

płaszczyk NUTTY + spódnica midi WAVI / analiza kolorystycznaNie bój się! Moda to nie operacja na otwartym sercu. Można się pomylić
Monika Jurczyk


Kombinuj, baw się i eksperymentuj z różnymi wariantami kolorystycznymi oraz fasonami na sobie! W końcu nie jesteś celebrytką ani też w pracy nie otaczasz się ekspertami z dziedziny mody i stylizacji, więc twoje "modowe wpadki" prawdopodobnie nie zostaną zauważone.
Trening czyni mistrza! W tym przypadku trening modowy może mieć całkiem przyjemne i nowe doznania dla twojego image. Wolę tych, którzy próbują, niż tych zbyt leniwych, którzy korzystają ze sprawdzonych rozwiązań lub też bronią się czernią (wcale nie taką uniwersalną!).

Testują nowe kolory i fasony. Nie zniechęcaj się i nie śpiesz! Głupotą jest też słuchać znajomych czy "życzliwych koleżanek" z pracy, że dany kolor nie pasuje do Ciebie. To jest totalna bzdura! Nie ma czegoś takiego. Wszystko zależy od odcienia, nasycenia i intensywności kolory. Każdy kolor ma przy najmniej dwa odcienie: zimny i ciepły. Analogiczne jest to do typu urody jaki masz: zimny bądź ciepły. I tutaj pojawia się dość teoretyczne i suche pojęcie jakim jest analiza kolorystyczna.


Analiza kolorystyczna odpowiada za kolory ubrań, które nosimy blisko twarzy. Właściwa barwa podkreśli twoją urodę, kolor oczu czy włosów, a cera nabierze blasku i stanie się bardziej wypoczęta.  

Jest kilka szkół odnajdowania właściwego koloru:

Metoda na temperaturę Radzkiej

Każdy człowiek ma swój typ urody, decyduje o tym odcień i "temperatura" skóry. Nie ma typów mieszanych! Możesz być chłodnym bądź ciepłym typem urody. Jak to sprawdzisz będziesz wiedziała, po które odcienie danego koloru sięgać: ciepłe czy zimne.

Jak to sprawdzić?

Usiądź przed lustrem, w stronę światła, bez makijażu. Spójrz na swoją skórę w odbiciu. Jeśli jest jasna lub bardzo jasna, o lekko różowym odcieniu, kolor znamion zbliża się do szarości, a żyłki znajdujące się w okolicy dłoni mają niebieskawy odcień to jesteś typem chłodnym! Istnieje też duża szansa, że masz jasne włosy o lekko szarawym/mysim odcieniu.


Jeśli twoja skóra, jasna lub ciemna, wydaje się żółtawa, kolor znamion zbliża się do brązu, a żyłki znajdujące się w okolicy dłoni mają odcień zielony, jesteś typem ciepłym. Twoje włosy mogą mieć złocisty lub (lub jeśli są ciemne) czekoladowy odcień.


Metoda srebrnej/złotej apaszki

Przy podobnych warunkach – brak makijażu, twarz zwrócona w kierunku padającego światła dziennego – możemy zastosować metodę Moniki Jurczyk z dwiema apaszkami – srebrną oraz złotą. Przymierz każdą po kolei i sama szczerze oceń, który kolor sprawia, że wyraźniej widzisz barwę oczu, a twoja cera wygląda na wypoczętą? W którym po prostu Ci "do twarzy"?

Pamiętaj, nie kieruj się tym kolorem, który "zawsze nosisz" lub w którym "lepiej się czujesz", bądź ze sobą szczera podczas analizy! Srebrna apaszka to zimny typ, a złota – ciepły.

Metoda Katarzyny Wawrzyniak

Pomoc eksperta i spotkanie z kolorystką/stylistką. Warunki jakie należy spełnić podczas analizy kolorystycznej w każdej z metod są te same – brak makijażu, twarz zwrócona w kierunku światła dziennego. W tej metodzie spotykamy się jeszcze z całkowitym wyeliminowaniem kolorów wokół twarzy.

Zakładamy biały czepek przykrywający kolory włosów, który niejednokrotnie może sugerować zakłamany wynik, ponieważ większość nas kobiet eksperymentuje ze swoim naturalnym kolorem. Białym materiałem zakrywamy również kolor bluzki/koszuli/sukienki jaką mamy na sobie. Następnie przymierzamy całą paletę kolorystyczną chust w różnych odcieniach, mniej lub bardziej nasyconych. Na to potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu i eksperckiego oka, bądź znajomej, która oprócz nas będzie mogła obiektywnie ocenić, który kolor podkreśla barwę naszych oczu oraz sprawia, że twarz jest wypoczęta. 

Podczas takiej fachowej analizy kolorystycznej z użyciem chust jesteśmy w stanie wychwycić każdą reakcję naszej skóry na określony kolor. Czy przy żółtawych odcieniach nasza skóra/zęby stają się pożółkłe lub czerń podkreśla nasze niedoskonałości, worki pod oczami i ostro konturuje rysy twarzy?
  

 Photo&Editing: Gabriella M Photography

Bloga prowadzę od dwóch lat, projektuję i szyję od roku, pół roku temu założyłam swoją markę, a wiedzę tą posiadłam dopiero dwa tygodnie temu podczas jednego ze szkoleń, uzupelniając ją o dwie książki: Monika Juryczyk "Bądź boska. Osobista stylistka radzi." oraz Magdalena Kanoniak "Radzka radzi: Tobie dobrze w tym".
Zawsze eksperymentowałam i kombinowałam ze stylizacjami sama wg swojej intuicji i subiektywnej oceny. Może właśnie dlatego część moich stylizacji nigdy nie ujrzała światła dziennego, a patrząc na niektóre opublikowane zawsze zastanawiam się "co mi w nich nie pasuje". Teraz już wiem, co jest nie tak! A człowiek uczy się całe życie i nigdy nie jest za późno na nową wiedzę. Dwa lata temu uczyłam się "mówić" w branży mody, po roku już "raczkowałam" z projektowaniem i szyciem, a pół roku temu zrobiłam "pierwsze kroki" z własną marką odzieżową. Z dzisiejszą wiedzą coraz stabilniej chodzę na moich "modowych nogach".


Wszystkie modowe faux pas pokazują nam jak bardzo się zmieniamy, jak ciężko pracujemy nad swoim stylem, jak mocno chcemy go odnaleźć – czasem zbyt mocno! Nie szukajmy na siłę swojego stylu! Bawmy się nim, zmieniajmy, uczmy się go, a jestem pewna, że próby połączone ze zmysłem obserwacji mogą doprowadzić do perfekcji. Punktem wyjścia tej perfekcji jest zweryfikowanie naszego typu urody – od tego zacznijcie!
ng 

4 komentarze:

 1. świetnie wyglądasz
  http://iamemilia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy będzie dostępny ten płaszczyk w sprzedaży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sklepie internetowym na www.dawanda.com/shop/natgor dostępny będzie już od jutra <3
   A stacjonarnie w: Krakowie na ul. Karmelickiej 18 w DEZZIN oraz w Oleśnie Śląskim na ul. Rynek 15/8 w KOMODZIE już od czwartku 30.04!

   Usuń
 3. Ciekawy post a zestaw,który prezentujesz fantastyczny! Zarówno zygzakowa spódnica jak i płaszcz bardzo mi się podobą:)
  Pozdrawiam
  Bymondfee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń